حقیقت بهترین راهنماست

نویسنده: محمد شكیبانبا شماره: 94
این شماره از مجله‌ی 24 صفحه کم شده است. کسانی که اخبار مطبوعات این‌روزها را دنبال کرده باشند می‌دانند که مجلات همشهری در تکاپوی تغییراتی‌اند تا خود را با شرایط جدید مطبوعاتی کشور و شرایط مالی مؤسسه‌ی همشهری سازگار کنند...
این شماره از مجله‌ی 24 صفحه کم شده است. کسانی که اخبار مطبوعات این‌روزها را دنبال کرده باشند می‌دانند که مجلات همشهری در تکاپوی تغییراتی‌اند تا خود را با شرایط جدید مطبوعاتی کشور و شرایط مالی مؤسسه‌ی همشهری سازگار کنند. تولید برخی از نشریات متوقف شده و برخی هم بناست انتشارشان با بازنگری‌هایی از سر گرفته شود. مجله‌ی سینمایی 24 و چند نشریه‌ی دیگر به دلیل کیفیت مطالب و اقبال خوانندگان توانسته‌اند کمترین تغییر را در این اوضاع متلاطم داشته باشند و این خودش خوشحالی دارد. کم شدن 24 صفحه از مجله هم راه‌حل عاجلی است برای این‌که هزینه‌های تولید و انتشار مجله کمی کنترل شود. شاید در نوبت‌های بعدی کمی هم گرا‌ن‌تر شود. برای مجله‌ای با این قطع و با این کیفیت محتوا و چاپ، قیمت 5000 تومان که بیش از دو سال است ثابت مانده حتما غیرعادلانه است. اما آنچه مهم است بگویم این است که تحریریه‌ی مجله‌ی 24 همانند قبل با تمام توان و با کمک به‌روزترین و خوشنام‌ترین نویسندگان سینمایی کشور، مجله را با گرافیکی جذاب و امروزی عرضه خواهد کرد و سعی خواهیم کرد این 24 صفحه‌ای را که در مجله‌ی چاپی کم شده است با مطالب متنوع و جذاب دیگری در کانال شبکه‌ی اجتماعی مجله جبران کنیم. از حمایت خواننده‌های دوست‌داشتنی‌مان همیشه دلگرم بوده‌ایم و همچنان به آن نیازمندیم. همین‌طور به بازخوردها و نظراتتان بیش از پیش احتیاج داریم تا این دوره‌ی گذار را به‌سلامت بگذرانیم.

حقیقت بهترین راهنماست
خبر بد دوم این است که این کم شدن صفحات دامن سینمای مستند را گرفته و فعلا بخش سینمای مستند را از مجله حذف کرده‌ایم. این البته به معنای این نیست که در مجله درباره‌ی سینمای مستند چیزی نخواهیم نوشت. درست در دوره‌ای که فیلم مستندی مثل بزم ‌رزم اکران‌های پروپیمانی دارد و حتی تبلیغش از تلویزیون پخش می‌شود، ننوشتن از این سینما بی‌سلیقگی است؛ بنابراین چه در بخش سینمای ایران و چه بخش سینمای دنیا حتما مطالبی درباره‌ی سینمای مستند پیدا خواهید کرد. به طور مشخص در این شماره که هم‌زمان با برگزاری جشنواره‌ی بین‌المللی سینمای مستند ایران، «سینماحقیقت»، منتشر می‌شود پیشنهادهای مفصلی داده‌ایم که راهنمایی است برای تماشای فیلم‌های برگزیده‌ی این دوره از جشنواره. جشنواره‌ای که شعارش این است: «حقیقت بهترین راهنماست».

باز هم اختراع چرخ
در سرمقاله‌ی شماره‌ی قبل، از این نوشتم که چرخ آیین‌نامه‌ی جشنواره‌ی فجر هرساله و برای آخرین بار (!) دوباره اختراع می‌شود. بی‌انصافی است که این را منحصر به جشنواره‌ی فجر بدانیم. اساسا ما در کشورمان رکورد قابل ملاحظه‌ای در اختراع مکرر چرخ داریم و حتی باجرئت می‌توان ادعا کرد به یک خصیصه‌ی فرهنگی بدل شده است. نمونه‌ی دم‌دستی‌اش همین جشنواره‌ی سینماحقیقت است. تا پیش از این در جشنواره سه بخش مستندهای کوتاه، نیمه‌بلند و بلند با معیارهای زمانی 30 دقیقه و 60 دقیقه وجود داشت. حالا در نخستین دوره از دهه‌ی دوم فعالیت جشنواره آیین‌نامه تغییر کرده و دو بخش زیر 45 دقیقه و بالای 45 دقیقه دارد که در مقررات جشنواره به فیلم‌های کوتاه و بلند تعبیر شده‌اند. البته حتما برای چنین تغییراتی دلایلی وجود دارد و پویایی همیشه خودش امتیازی است، اما امیدواریم لااقل تا مدتی به همین منوال بگذرد و مستندسازان بدانند که من‌بعد فیلم‌هایشان در یکی از این دو دسته ارزیابی می‌شود.