باد و لنی

نویسنده: بروس هندی | تین‌هاوس، مارس 2013 ترجمه‌ی عاطفه احمدی شماره: 94
همکاری‌شان کوتاه و غیرمنتظره بود. بهتر از این نمی‌شود بیانش کرد. باد پسر یکی از یهودی‌های پرنفوذ هالیوود بود و لنی حامی و تبلیغاتچی نازی‌ها...
همکاری‌شان کوتاه و غیرمنتظره بود. بهتر از این نمی‌شود بیانش کرد. باد پسر یکی از یهودی‌های پرنفوذ هالیوود بود و لنی حامی و تبلیغاتچی نازی‌ها. البته معدود اشتراکاتی هم داشتند، هردویشان فیلمسازهایی بااستعداد بودند، هردو کارهای طولانی و پرزحمت تولید می‌کردند و هردو نیمه‌ی دوم زندگی‌شان را صرف انکار و توضیح دادن درباره‌ی توافقات اخلاقی گذشته‌شان کردند. البته معنی‌اش این نیست که كارنامه‌ی اعمال‌ هردویشان به یک اندازه سیاه بود، اصلا و ابدا.
هردو حالا نام‌هایی شناخته‌شده‌اند، دست‌کم بین آنهایی که دی‌وی‌دی‌های مجموعه‌ی کرایتریون را زیرورو می‌کنند. اما فیلمی که باد در سال ۱۹۴۵ با همکاری پراکراه لنی به‌عنوان مشاوری ناخواسته سرهم کرد، تا حد زیادی از یادها رفته. یکی از مستندات مهم قرن بیستم که ده جنایتکار جنگی را روانه‌ی چوبه‌ی دار کرد که بعضی‌هایشان دوستان یا همکاران پیشین لنی بودند.
جدای دردسرهایی که برای لنی درست شد و اسم خدشه‌دارشده‌اش، جایی ثبت نشده که او حس بدی نسبت به کل این ماجرا داشته. درمورد باد، بیوه‌ی چهارمش می‌گوید که او درست مثل خیلی از مردان هم‌نسلش، هرگز نه از این فیلم و نه از تجربیاتش در جنگ جهانی دوم حرف چندانی نمی‌زد. خوشبختانه او همیشه این‌همه محتاط و کم‌حرف نبوده.
باد شولبرگ از آنهایی بود که فرصت‌های خوب جنگ به او رو کرد و دوره‌ای جالب‌توجه و پربار را گذراند...